İmplant Tedavisi Nedir ?


Son yıllarda diş hekimlerinin eksik dişlerin tamamlanmasında sıkça kullandıkları bir yöntem olan implant uygulaması, ülkemizde de revaçta. Pratik bir metodla yapılan implant, komşu dişlere dokunulmadığı için köprü yönteminin dişli rakibi.

Diş eksikliğinde hekimlerin son yıllarda en çok tercih ettikleri uygulama olan implant, oldukça pratik bir işlem. Aslında diş eksikliklerinde uygulanacak proteze destek olmak üzere çene kemiği içine yerleştirilmiş, yapay kök rolünü üstlenen metal vida olan implant, artık çok daha hızlı yapılabiliyor. Bir uzuv eksikliği olan diş eksikliğinde üç diş üzerine yapılacak bir protezle ya da köprü ile karşılaştırıldığında, eksik dişi implant ile yerine yerleştirmek özellikle köprü yapımına göre çok daha pratik ve ekonomik. Ayrıca köprüye bir alternatif olan implanttaki en olumlu yön, komşu dişlere kesinlikle dokunulmaması. Öte yandan yapıldıktan sonra bekleme sürelerinin az olması ve implant üstü protezin hemen yüklenmesi, uygulamayı tercih sebebi kılıyor. Uygulama süresi 10 dakika ile 1 saat arasında değişirken, tedavi süresi ise 3-4 ayı (ancak bazı vakalarda ise 1 yılı) bulabiliyor. Diş Hekimi, Cerrah Arzu Demircioğlu, diş eksikliği olan ve implant yaptırmayı düşünenlere uygulama hakkında önemli bilgiler veriyor. Demircioğlu, pratik bir uygulama olan implantın bazı hastalıklara sahip kişiler tarafından kesinlikle yaptırılmaması, bazı durumlarda ise bir süre için ertelenmesi gerektiğinin altını çiziyor.

NORMAL DİŞTEN FARKLI DEĞİL
İmplant normal dişten ne görüntü ne de bakım açısından farklı değil. Ancak bu uygulamayı yaptıran kişinin normal dişlerin ihtiyaç duyduğu günlük diş bakımı ve altı ayda bir diş hekimi kontrolünü aksatmaması gerekiyor.