Süt Dişlerin Tedavisi Gerekli Midir ?


Süt dişlerinin tedavisi gerekli midir?

Süt dişlerinin erken yaşta tedavi edilmesi çok önemlidir.’Nasılsa düşecek yenisi çıkacak’ düşüncesi son derece yanlış olmakla birlikte çocuğun oral florası daimi dişlenmeyi de etkilemektedir.Anne ve babaların çocuğun hangi dişi süt dişi hangi dişi daimi dişi ayırt edememesi daimi diş kaybına yol açabilmektedir. Bunun dışında astım rahatsızlığından obeziteye kadar geniş bir aralıkta sistemik durumunu da etkilediği bilinmektedir.

Biberon çürüğünü es geçmeyin

2.5 yaş altı bebeklerde, uykudan önce ya da uyku arasında yapılan beslenme sonrası meydana gelen çürüklere biberon çürüğü (erken çocukluk çağı çürüğü) denir. Biberonun ya da tatlandırılmış emziklerin uyku sırasında çocuğun ağzında uzun süre kalması sonucu çürükler oluşabilir. Gece uykusu sırasında tükürüğün akış hızı azaldığı için dişleri koruyucu özelliği de azalır. Böylece, biberondaki süt ya da tatlandırılmış içecekler ve emziklere sürülen şekerli maddeler dişin yüzeyinde kalıyor. Gece boyunca ağız içindeki mikroorganizmaların asit atakları sonucu biberon çürüğü oluşuyor.

Çocuklarda süt dişi bakımının önemi

Süt dişleri normal dişlere göre daha çok organik madde içerirler, bu nedenle normal dişlerden daha kolay ve hızlı çürümektedirler.

Çocuğumun dişinin çürümesini engelleyebilir miyim?

Çürük gelişiminde etkili faktörler (bakteriler,şekerli gıdalar,süre,) elimine edilerek risk düşürülebilir.Günde 2 kez diş fırçalamak diş çürüğünün önlenmesinde en önemli faktördür.

Çocuğunuzun dişlerini siz fırçalayın

Çocuklar ilk dişlerini çıkardıklarında diş hekimi ile tanışmalılar.El becerileri henüz iyi gelişmediğinden dişlerini önce siz fırçalamalısınız.Kendisi çok istekliyse fırçasını eline verin özgürce bir kez de kendisi fırçalasın böylelikle zamanla el becerisi gelişecek ve öğrenecektir.

Süt dişleri ne zaman çıkar?

Bebeğinizin ilk dişleri alt çenesinde ön bölgede 6-12’nci aylar arasında çıkar. Bu süre zarfında toplamda 8 tane süt kesici dişi çıkmış olur. 12-18’inci aylar arasında arka bölgede 4 tane birinci süt azı dişleri çıkar. 18-24’üncü aylar arasında 4 tane süt köpek dişi çıkar. 24-36’ncı aylar arasında ise ikinci süt azı dişleri çıkar. 3 yaşında ağzında toplamda 20 tane süt dişi görülür.

Çocuğumun korkması normal mi?

Çocukların bilinmeyenden korkması çok normaldir.İlk muayenede sadece tanışma,ortamı tanıma ve kontrol çocukların korkusunu kıracaktır.Erken muayene küçük problemlerin erken yakalanması ile çocuğu yormadan problemin çözülmesini sağlayacaktır.

Erken diş muayenesi

Problemler küçükken halletmek daha kolay olacağından çocukları 2.5 yaşında diş hekimiyle tanıştırmak uygun olacaktır.

Nasılsa düşecek yenisi çıkacak tedavi ettirmesem olur mu?

Bu düşünce son derece yanlış olmakla birlikte süt dişi sağlığının çocuğun daimi diş sağlığıyla orantılı olduğunu ve sistemik problemlere kadar geniş yelpazede sağlık sorunlarına neden olabileceğini bilmelisiniz.

Çocuklarda diş fırçalama bebeklikten itibaren başlamalı

Bebeklerde 6-8 aylıkken, (yani ilk dişler sürdüğünde) dişleri temizleme işlemi başlamalıdır. Sabah kahvaltısı sonrası ve gece yatmadan temiz bir tülbent ya da gazlı bezi ıslatarak silmek gerekmektedir.